Beskidzka cerkiew zabytkiem UNESCO

Beskidzka cerkiew zabytkiem UNESCO

Na terenie Beskidu Niskiego znajduje się przepiękna cerkiew świętej Paraskewy. Jest to niesamowity, oryginalny obiekt oprojekty-sklepow.pl charakterze sakralnym, stanowiący jeden z nielicznych tego rodzaju znajdujących się w naszym kraju. Jest on świadectwem przenikania do Polski silnych wpływów obszarów naszych wschodnich sąsiadów.
Beskidzka cerkiew świętej Paraskewy stanowi obiekt wykonany z drewna. Jego autorami są Łemkowie o wyznaniu greckokatolickim. Warto dodać, że to im przypisuje się unikatowy nurt cerkiewnej architektury, jaki jest nie do podrobienia. Z zapisków historycznych na temat charakteryzowanej świątyni, cerkiew stworzona została prawdopodobnie około roku 1700. Warto natomiast również wspomnieć, że korpus o podłużnym kształcie został dołączony do cerkwi w roku 1743. Na belce w korpusie widnieje właśnie taka data.
Cerkiew o której mowa jest charakterystycznym obiektem sakralnym, jaki tworzony jest w oparciu o tradycyjne świątynie małopolskie, jakie wówczas były budowane. Należy też podkreślić, że obiekt składa się z konstrukcji trójdzielnej. Wykonany on został z wysokiej jakości szlachetnego, naturalnego surowca jakim jest drewno jodłowe. W niektórych jego partiach znajdują się części zrobione z drewna świerkowego. Świątynia, od początku jej funkcjonowania była już parokrotnie gruntownie odnawiana. Warto wspomnieć, że w środku cerkwi dominuje nurtDejonizator późnobarokowy, bowiem w takim stylu utrzymane są elementy wyposażenia obiektu i dekoracje. Cerkiew szczyci się także ikonostasem Michała Bogdańskiego.
Autor: ESEF