Kościół w stylu barokowym. Krzeszów zaprasza

Kościół w stylu barokowym. Krzeszów zaprasza

W końcówce trzynastego stulecia, na terenie miejscowości zwanej Krzeszowem, pojawili się mnisi wywodzący się z zakonuallnutrition sklep cystersów. Osiedlili się na tym obszarze na stałe, a niedługo po tym postanowili stworzyć z Krzeszowa wyjątkowo mocno rozwinięty jak na tamte czasy ośrodek.


W gruncie rzeczy, to właśnie dzięki ich trudowi i pracy udało się stworzyć z Krzeszowa prawdziwe centrum gospodarcze. Dodatkowo, był to także główny okoliczny punkt kulturowy, a także naukowy. W regionie nie było drugiego takiego miejsca, zwłaszcza że to właśnie przez Krzeszów biegła główna część Europejskiego Szlaku Cysterskiego. Nie mogło zatem, przy tak silnym rozwoju, zabraknąć w Krzeszowie kościoła będącego obiektem sakralnym z prawdziwego zdarzenia. I tak też zaczęła się historia budowy znajdującego się tam po dziś dzień, jednego z najpiękniejszych polskich zabytków, jakim jest świątynia w stylu barokowym. W grę wchodziły skrupulatne projekty, licznie nanoszone zmiany i przeobrażenia prowadzące do owocnych prac realizowanych intensywnie w latach 1728 do 1735. Efektem końcowym było skonstruowanie kościoła składającego się z dwóch wielkich wież. To właśnie te elementy architektoniczne kościoła w Krzeszowie nazwane zostały europejską perłą baroku.
Świątynia zyskała charakterystyczny podział na trzy podstawowe strefy, a mianowicie – strefę ziemską, strefęhttps://goliard.pl/media/do-pobrania/ maryjną oraz strefę niebiańską. Wokół niej znajdowały się liczne kolumny, a także pilastry na których zaś występowały posągi przedstawiające postaci świętych. Wszystkie figury wyszły spod dłuta Ferdynanda Brokoffa.
Autor: