Kościół w Wambierzycach. Czym zachwyca?

Kościół w Wambierzycach. Czym zachwyca?

Wambierzyce to miejscowość, która niekoniecznie jest wszystkim znana, ale jeśli już siękoronki bawełniane ją rozpoznaje i wyróżnia na mapie Polski, to przede wszystkim za sprawą nietuzinkowej świątyni, jaka się tam znajduje.
Obiekt sakralny na tamtejszym terenie to konstrukcja architektoniczna jaka stworzona została w pewnym sensie na wzór Jerozolimy. Taki kształt dla swojej osady zaproponował dawny właściciel Wambierzyc, jakim był Daniel von Osterbergowi.

Najpierw udało mu się założyć klasyczną wieś, która stanowiła w tych czasach niewielką wioskę ulokowaną na Dolnym Śląsku. Z czasem dopiero rozpoczęto jej przekształcanie tak, aby osada zyskała charakter typowego miejsca pielgrzymkowego. Pierwsze prace realizowane były w roku 1683. Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny powstawać zaczęła począwszy od roku 1715, ponieważ to właśnie wtedy prace nad nią zaczął realizować hrabia von Goetzen, stanowiący kolejnego po Danielu von Osterberg właściciela miejscowości zwanej Wambierzycami. W świątyni bardzo charakterystyczne i oryginalne jest to, że projekt tego obiektu sakralnego bazuje w dużym stopniu na świątyni Salomona znajdującej się na terenie Jerozolimy. Jest tam szereg potężnych schodów, któreśruby budowlane pomorskie liczą prawie sześćdziesiąt stopni, a dokładnie trzydzieści trzy z nich mają być symbolami lat życia Jezusa. Bazylika została bardzo efektownie wyposażona i jest mocno dekoracyjnym obiektem o bardzo reprezentacyjnym charakterze. Ma dwukondygnacyjną fasadę, jaka jest najbardziej imponującym elementem tej budowli.
Autor: parapety na zamówienie