„Święte miejsce” w Łagiewnikach

„Święte miejsce” w Łagiewnikach

W Łagiewnikach znajduje się obiekt sakralny jaki zasługuje na wyróżnienie ze względu na nietypowość konstrukcji oraz skrupulatność, a wręcz śmiało można rzec – kunszt artystyczny – z jakim ten budynek wykonano.
Obiekt prezentuje swym designem okręt, mający kształt elipsy. Na nim wszyscy ufający Panu mogą znaleźć schronienie, jak miało to miejsce w czasach biblijnych na Arce Przymierza. Bazylika, o której mowa powstawała przez dokładnie trzy lata. Pierwsze prace rozpoczęły się na Łagiewnikach w roku 1999. Od tego momentu intensywnie działano aż po rok 2002, kiedy projekt udało się doprowadzić do finału. Mowa tu o konstrukcji jaką zaprojektował profesor Witold Cęckiewicz. Był to znamienity architekt z Politechniki Krakowskiej.


Przekraczając próg świątyni na Łagiewnikach, od razu rzuca się w oczy kamień węgielny z Golgoty, który umieszczono tam już na samym początku prowadzonych prac. Następne elementy to kamienny ołtarz – pieczołowicie tworzony, niczym prawdziwe dzieło sztuki. Za kamiennym ołtarzem występuje złota kula ziemska. Jest to taki nietypowy design który wymyślono jako projekt tabernakulum. Dookoła świątyni zadbano o estetykę, sadząc liczne rośliny, drzewka i krzewy. Ogólnie bazylika składa się z dwóch poziomów, jeśli chodzi o jej fragmenty dolne. W tej bazylice występują kaplice – równie efektownie zdobione, jakich jest kilka i są ulokowana promieniście. Wyposażenie tych kaplic to natomiast podarunkialuminium 6082 z innych kościołów, a ściślej greckokatolickiego zarówno z rejonu Polski, jak i z Ukrainy, włoskiego, słowackiego, niemieckiego oraz węgierskiego.
Autor: http://www.prefabetkurzetnik.pl/plyty-betonowe-drogowe/